Aşurenin Faydaları

Aşure, damaklarda bıraktığı unutulmaz lezzeti nedeniyle en çok sevilen ve tercih edilen tatlılar arasında yer alır. İçeriğinde vitaminler, mineraller ve protein olması aşurenin önemini bir kat daha arttırıyor.

Özellikle çocukların gelişiminde önemli bir yer tutan bu tatlı, yetişkinlerinde favori tatlıları arasında yer almalı. Neden denilirse; aşure enerjiye ihtiyacı olan kişilerin imdadına yetişen faydalı besinler içeriyor. Her tatlı gibi aşure de ölçülü tüketilmesi gereken bir tatlı. Özellikle kilo problemi ve kronik hastalığı olanların doktor ve diyetisyenlerin önerdiği ölçüde aşureyi hayatlarına sokmalarında fayda var.

Bilindiği gibi muharrem ayı aşurenin en çok yapıldığı aydır. Sadece muharrem ayında değil yılın her ayında aşure yapabilirsiniz. Hazırlanırken gerekecek aşure malzemeleri kolaylıkla CarrefourSA marketlerinden temin edebilirsiniz. Aşurenin yapımı da oldukça kolay. Aşure yapılırken önem verilmesi gereken birkaç detay var. Bunlardan biri içinde yer alan nohutu ve fasulyeyi bir gece önceden suda bekletmek. Diğeri ise, buğdayı aynı şekilde aşure yapılacak günün bir akşam öncesinde iyice yıkayıp, üzerine biraz geçecek kadar su koyarak 5 dakika kaynatmak ve kapağını kapatıp bir gece bekletmek.

Aşurenin içeriğinde bulunan malzemelerin faydalarına tek tek değinmekte fayda var. Baklagil, incir ve kuru kayısı gibi barsak hareketlerini hızlandıran besinlerin aşure tarifi içerisinde bulunması, aşurenin vücut için ne kadar faydalı olduğunun aslında en önemli göstergesi.

Aşure malzemeleri arasında bulunan buğdayın, nohutun ve fasulyenin vücut sağlığı açısından ayrı ayrı faydaları bulunuyor. Buğdayın faydaları nelerdir diye bakıldığında sindirim sisteminden, cilde, saçlardan, göz sağlığına kadar olan faydaları ilk göze çarpanlar. Kilo vermek isteyenlerin favori besinlerinde biri olan buğday sağlıklı ve hızlı bir şekilde kilo vermek için ideal. Bunun sebebi yüksek miktarda lif içermesi.

Nohudun ve fasulyenin vücut sağlığı açısından büyük faydaları bulunuyor. Cilt ve saç sağlığı açısından olumlu etkileri bulunan nohut kolesterolü dengeliyor. Nohutta bulunan temel besinler kilo vermek konusunda da etkili oluyor bu nedenle kilo vermek isteyenlerin tercihi olabilir.

Aşure içerisinde yer alan malzemeler arasında kuru kayısı, kuru üzüm, kuru incir, ceviz, fındık, kuş üzümü ve nar da bulunuyor. Düşük kalorisi ve yağ içeriği ile neredeyse her diyet listesinde yer alan kuru kayısı özellikle kabızlığa iyi gelen bir besin. Demir içeriği yüksek olan kuru kayısı anemi tedavisinde de destekleyici. Kuru kayısı sayesinde açlık hissi bastırılabilir ve vücut için gereken vitamin ile mineraller sağlanabilir.

Antioksidan bakımından en zengin kuru meyveler arasında yer alan kurutulmuş incir de kabızlığa iyi geliyor ve sindirim problemlerine iyi geliyor. Ayrıca kemik sağlığının korunmasına, yüksek tansiyonu ve buna bağlı olarak gelişen kalp ve damar hastalıklarının önlenmesine yardımcı oluyor. Tokluk hissini uzatma özelliğiyle de kilo vermek açısından etkili.

Kalp ve damar sağlığı açısından önemli etkilere sahip olan fındık aşurede süsleme için kullanılan malzemeler arasında yer alıyor. Fındık, içerisinde barındırdığı omega 3 yağları sayesinde damarları koruyan ve kan akışını düzenleyen bir besindir. Fındık içeriğinde bulunan E vitamini sayesinde özellikle hafızanın korunması ve ilerleyen yaşlarda zayıflamasının önlenebilmesinde etkili. Göz sağlığı açısından da önemli olan bu besin, antioksidan özelliği nedeniyle vücudu zararlı toksinlerden arındırması yanı sıra cilde de faydası bulunuyor.

Kötü kolesterolü düşürerek kalp ve özellikle damar sağlığını korumak konusunda etkili olan ceviz, antioksidanlar bakımından oldukça zengin olması edeniyle kanseri önlemek için de tüketilmesi gereken bir besin. İlerleyen yaşlarda görülen kemik zayıflamasını ve kemiklerde yaşanan mineral kaybını da önlüyor. Kilo vermeye yardımcı olan ceviz hafızayı da güçlendiriyor.

En çok ilgi gören tatlı tarifleri arasında yer alan aşureyi süslerken kullanılan besinlerin arasında nar da yer alıyor. Nar, kansere karşı koruyuculuğu özelliği yanı sıra mide iltihabı ve ağız yarası için de faydalı olması nedeniyle mutlaka tüketilmeli. Bağışıklık sistemi açısından da önemli olan nar, kandaki kötü kolesterol oranını ve yüksek tansiyonu düşürmekle birlikte, damar sertliğini önlüyor.

Aşurenin üzeri süslenirken kullanılan toz tarçın yemeklerde ve tatlılarda lezzet ve koku vermesi için kullanılıyor. Vücut sağlığı açısından birçok faydası bulunan ve bazı hastalıkların önlenmesinde etkili olan tarçın, zihin yorgunluğunu alır, hafıza kaybını önler, konsantrasyonu artırır, stres ve gerginliği önlemekte etkilidir. Migrene karşı önleyici olarak da tercih edilebilen tarçının gaz söktürücü özelliği de bulunuyor. Mide rahatsızlıklarına ve karın ağrılarına da iyi gelmesi, yüksek tansiyona yakalanma riskini azaltması, öksürük, soğuk algınlığı ve sinüzite iyi gelmesi tarçının diğer sayılabilecek faydaları arasında yer alıyor.