Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş

Bebeğin bağışıklık sisteminin gelişimini sağlayan en önemli besin kaynağı, anne sütüdür. Anne sütü içeriğinde antikorlar ve diğer önemli bileşenlerin yanında prebiyotikler, bebek bağışıklık sistemi için çok önemli değerlerdir. Bu doğrultuda güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olması için bebeğiniz ilk 6 ay sadece anne sütüyle beslenmelidir.

6. aydan sonra ek gıda dönemine geçilse de bebeğin 2 yaşına kadar anne sütüyle beslenmesi önemlidir. Bebeğin bağışıklığının korunması ve güçlenmesi için anne sütü eksikliğinde ya da yokluğunda doktorunuza danışarak, prebiyotik içeren çocuk devam sütlerini kullanabilirsiniz. Bu şekilde hem bebeğinizin beslenmesine hem de bağışıklığının güçlenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Ek Gıdaya Ne Zaman Geçilir?

Ek besinlere geçiş dönemi 6. ay dolduktan sonra başlar. Bazı bebekler 6. ayında hemen ek besinlere adapte olabilirken bazı bebekler, henüz buna hazır olmayabilir. Bu çok normaldir, onu zorlamayın.

Bebeklerin ay ay beslenme bilgileri için tıklayın.

Bebeklerde Ek Gıdaya Geçişte İlk Adım (6-8 Aylık Dönem)

Ek gıdalara, ilk etapta tadımlık olarak başlanılmalıdır. Ek gıdalara yoğun olarak başlamanız, bebeğinizin midesinde yer kalmayacağından anne sütü alımını olumsuz etkileyebilir. Bebeğin 8 ayı bitene kadar günde vereceğiz ek gıda miktarı, 2 minik kavanoz ölçüsünü geçmemelidir.

6-8 aylık dönemde bebeğin günlük besin ihtiyacının %70’lik oranı anne sütü olmalıdır. Bu sebeple 6. aydan sonra bebeğinizi düzenli olarak anne sütü ile beslemeye devam etmelisiniz. Ek gıdalar bu dönemde tek başına bebeğinizin sağlıklı gelişimini desteklemeye yetmez. Bunun için anne sütünün azaldığı noktada ek besini arttırmamalısınız. Anne sütü yeterli değilse doktorunuza danışarak prebiyotik içerikli çocuk devam sütü ile bebeğinizin beslenmesini destekleyebilirsiniz.

Ek Gıdalara Alışma Süreci (9-12 Aylık Dönem)

Bu dönemde hala ana gıda maddesi anne sütüdür. Fakat artık bebeğiniz ek gıdalara daha çok alışmış olacaktır. Bunun için ek gıdaların miktarını biraz daha arttırabilirsiniz. Bu dönemde beslenme planının %50’sini anne sütü, %50 sini ek gıda oluşturur. Bu dönemde ek gıda öğünü 3’e çıkarılabilir. Fakat yine her bir öğünde vereceğiniz ek gıda miktarı, 1 minik bebek kavanozunu geçmemelidir. Çünkü bu dönemde de ek gıda, anne sütünün yerine geçmemelidir.

Ek Gıda Döneminde Dikkat Edilmesi Gereken Diğer Noktalar

 • Ek gıdalara başlarken ilk olarak öğle öğününü tercih edin ve yemeğiniz için bebek kaşığı kullanın.
 • Ek gıdaya başlarken bebeğinizin ilk defa ek bir gıda ile tanıştığını unutmayın. Bu yüzden her yeni gıdaya başlarken, o gıdadan bir tatlı kaşığı verip bu miktarı zamanla arttırabilirsiniz.
 • Bebeğinizin sindirim sorunları ve alerji semptomları gösterip göstermediğine dair onu gözlemlemeyi unutmayın. Normalden farklı bir belirti görürseniz mutlaka doktora başvurun.
 • Ek gıdaya tek çeşit ile başlanır. Her yeni ek gıdayı en az 2-3 gün aralıklarla beslenme listesine eklemelisiniz.
 • Yemeklere tuz ve şeker eklememelisiniz.

Ek besinlere geçilirken;

 • Elma
 • Şeftali
 • Armut
 • Patates
 • Havuç
 • Kabak gibi sebzelerin püresi, suyu ve yoğurt tercih edilebilir. Bebeğinize yoğurdu anne sütüyle ya da doktorunuz önerdi ise çocuk devam sütü ile mayalayabilirsiniz. Yoğurt tarifi için tıklayın.

Bebeğinizde besin veya süt alerjisi varsa, tamamlayıcı beslenmeye başlamadan hemen önce bir alerji uzmanından da destek almanızı ve düzenli takibini yapmanızı tavsiye ederiz.