Carrefour Keven Kekik Balı

Keven ve Kekik çiçeklerinden gelen aroması sayesinde kokusu ile iştah açan lezzeti ile damaklarda iz bırakan ve CarrefourSA güvencesi ile üretilen Carrefour Selection Keven Kekik Balını yakından tanıyalım.

Aroması ve lezzetiyle ünlü olan keven kekik balı, sağlığımız üzerinde de harikalar yaratıyor. Bu bal türü sadece Haziran ve Temmuz aylarında çıkarılır. Yoğun aromatik bir bal olan keven kekik balı, isminden de anlaşıldığı gibi kekik bitkisi ve keven çiçeğinden elde ediliyor. Rengi ile büyüleyen, tadıyla kendisine hayran bırakan ve CarrefourSA güvencesi ile üretilen keven kekik balının, diğer ballardan farklı olduğu bir gerçek. Peki, son yıllarda ismini daha çok duyduğumuz, yediden yetmişe herkesin severek tükettiği keven kekik balıyla ilgili diğer ayrıntılar neler?

Keven Kekik Balının Özellikleri Nelerdir?

Keven Kekik Balı, doğal özellikleri sayesinde gün geçtikçe daha da popüler hale geliyor. Kekik ve keven bitkisinin mucizevi etkileri sayesinde, bu balın vazgeçilmez bir yiyecek olacağını söyleyebiliriz. Genel özelliklerini ise şöyle sıralayalım;

 • Rengi altın sarısı tonlarındadır.
 • Reçineli, bitkisel, hafif tuzlu, güçlü, yoğun ve aromatik bir tadı vardır. Taze ve tropik meyveleri anımsatır.
 • Kendine özgü ve sıra dışı bir lezzeti bulunur.
 • Tadı, uzun süre damakta kalır.
 • Kısa bir zamanda kendiliğinden kristalleşir.
 • Oldukça kaliteli ve özel bir bal türüdür.
 • Keven bitkisinin türüne göre aroması değişiklik gösterebilir.

Keven Kekik Balının Faydaları Nelerdir?

Eşsiz ve özel bal olarak tanınan, tadına doyum olmayan keven kekik balının, sağlığımıza pek çok açıdan faydası var. Bunlardan ilk gelenler;

 • Antioksidan kaynağıdır: Günlük yaşantımızda hava kirliliği, kimyasal maddeler ve hatta güneş ışığı bile serbest radikallerin oluşmasına zemin hazırlar. Düzenli şekilde keven kekik balı tüketimi, yüksek oranda antioksidan etkisi yaratır ve serbest radikallerin olumsuz etkilerini vücudumuzdan yok edebilir.
 • Antienflamatuar özelliği bulunur: Keven kekik balının iltihap giderici, yatıştırıcı ve sakinleştirici antienflamatuar özellikleri, öksürük ve boğaz ağrısını kısa sürede kesebilir. Solunum yolu enfeksiyonlarında harika bir doğal tedavi edicidir. Soğuk algınlığı, grip veya nezle gibi rahatsızlıklarda keven kekik balını mutlaka denemenizi tavsiye ederiz.
 • Anti-alerjik etkiler bırakır: Anti-alerjik bileşikler içerdiği için, özellikle bahar alerjilerine karşı iyi bir panzehirdir. Bahar alerjileriyle başınız derde giriyorsa, keven kekik balı kurtarıcınız olabilir!
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir: Vücudumuzun her gün ihtiyaç duyduğu tüm vitaminleri almak zor olabilir. Neyse ki, keven kekik balı A vitamini, B vitamini, C vitamini ve diğer tüm vitaminlerle dolu. Sadece bir kaşık keven kekik balıyla, günlük vitamin ihtiyacınızı karşılayabilir, bağışıklık sisteminizi güçlü tutabilirsiniz.
 • Kansızlığa iyi gelir: Keven kekik balı, diğer bal türlerine oranla kana daha hızlı karışır. Demir eksikliğine iyi gelmesi ve kan yapıcı özelliği bulunması nedeniyle, anemi hastalarının en çok tercih ettiği doğal ilaçlardan biridir.

Hangi İllerde Yetiştirilir?

Keven bitkisi, yetiştiği bölgeye göre farklı türlere sahiptir. Haliyle, keven kekik balının aroması da değişiklik gösterir. Ülkemizde keven kekik balının her yerde yetişmediğini de eklemeliyiz. Yalnızca Kayseri, Elazığ, Malatya, Bingöl, Erzurum, Sivas, Muş,Van, Bitlis ve Hakkari illerimizde yetiştirilir. Nedeni ise keven çiçeğinin ihtiyaç duyduğu iklim tipinin bu illerde hüküm sürmesi diyebiliriz.

CarrefourSA güvencesi ile üretilen Carrefour Selection Keven Kekik Balını tüm CarrefourSA marketlerinde bulabilirsiniz.