Çocuk Devam Sütü Nedir? Hangi Durumlarda Kullanılır?

2 yaşına gelene kadar bebeğinizin temel besini anne sütüdür. Anne sütü, mucizevi içeriği ve faydaları sayesinde bebeğinizin tüm besin ihtiyaçlarını karşılar.

Bazı durumlarda ise anne sütü olmayabilir. Anne sütünün olamadığı durumlarda, bebeğinizin ihtiyacı olan temel besinlerden faydalanabilmesi için doktorunuzun tavsiye ettiği çocuk devam sütü ile bebeğinizin beslenmesini destekleyebilirsiniz.

Bebek maması olarak da adlandırılan devam sütü tercihinde en önemli kriter devam sütünün anne sütüne benzer faydalar göstermesidir.

Peki nedir bu benzer faydalar? Bu faydaların başında devam sütünün prebiyotik içerikli olması gelir. Prebiyotikler bileşenler anne sütünde de bulunur; sindirim sistemini düzenlemeye ve bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı olan probiyotik mikroorganizmaların bağırsakta gelişimini ve yaşamını destekler.

Çocuk devam sütü alan bebeklerin beslenmesi düzeni nasıl olmalıdır?

Bebeğinizin 1 yaşına kadar çok büyük oranda anne sütü ile beslenmeye ihtiyaç duyar. 6-9 aylık dönemde bebeğinizin beslenmesinin %70’ini anne sütü öğünü, %30’unu ek gıda oluşturmalıdır. Yani bu oran; ana öğünlerinin anne sütü, kalan öğünlerde ise günde en fazla 2 bebek kavanozu; çay bardağı kadar ek gıda alması gerektiğine eştir.

9-12 aylık dönemde ise beslenmesinin %50’si anne sütü öğünü, %50’si ek gıda olmalıdır. Bu da ana öğünlerin anne sütü; ara öğünlerin günde toplam 3 bebek kavanozunu / çay bardağını geçmeyecek oranda olmasıdır.

Anne sütü ile ana öğününü karşılamak için de anne sütünün mümkün olmadığı durumlarda çocuk devam sütünden destek alınmalıdır. Çocuk devam sütleri ile ilgili tüm detaylarda doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

Çocuğunuzun gelişimi için en doğru yöntemleri, onların sağlıklı büyümesi için ihtiyacınız olan tüm bilgileri bloğumuzdan takip edebilirsiniz.