Erzak Dolabında Uzun Süre Saklayabileceğiniz 15 Yiyecek

Uzun süre doğallığını koruyan yiyecekler ile tasarruf edebilir, daha sık alışveriş derdinden kurtulabilirsiniz. Peki, erzak dolabında muhafaza edildiği süre boyunca doğal yapısından hiçbir şey kaybetmeyen, uzun ömürlü yiyecekler hangileri?

Kuru meyveler, baklagiller ve diğerleri… Bazı yiyecekleri erzak dolabınızda aylarca ve belki yıllarca saklayabilirsiniz. Muhafaza süresinde besin değerlerini yitirmeyen bu süper gıdalar ile sağlıklı beslenme serüveninize devam edebilirsiniz!

1. Pirinç

Neredeyse tüm pirinç çeşitlerini iki yıl veya daha uzun süre saklayabilirsiniz. Buzdolabında veya dondurucuda saklarsanız, bu süre daha da artabilir. Pirinci paketinde ya da hava geçirmez kaplarda tutabilirsiniz.

2. Makarna

Kuru makarnayı, bozulmadan yaklaşık 8 ay süresince kuru ve serin bir dolapta saklayabilirsiniz. En yüksek besin içeriğine sahip olan tam buğday ve sebzeli makarna çeşitlerini de aylarca muhafaza etmeniz mümkün.

3. Nohut

En faydalı besinlerden biri olan ve protein deposu olarak sayılan nohut, erzak dolabınızda yıllarca kalabilir. Yaklaşık 1-2 yıl kadar nohudu saklayabilirsiniz. Dilerseniz derin dondurucuda da muhafaza edebilirsiniz.

4. Mercimek

Mercimeğin hem yeşili hem de kırmızısını bir-iki yıl kadar mutfağınızda tutabilirsiniz. Benzersiz besin maddeleriyle dolu olan bu uzun ömürlü yiyecek, mutfağınızdan eksik etmemeniz gereken besinlerin başında gelir.

5. Konserve

Konserve fasulye, bezelye ve barbunya gibi yiyecekler, beş-altı ay kadar muhafaza edilebilen faydalı besinler arasında sayılır.

6. Fıstık Ezmesi

Fıstık ezmesini serin ve kuru bir yerde saklamak koşuluyla yaklaşık iki yıl boyunca güvenle tutabilirsiniz. Her seferince iyice karıştırmayı ihmal etmeyin!

7. Kuruyemiş

Kabuklu bir kuruyemiş çeşidi satın alırsanız, kuru dolabınızda bir yıl boyunca tutabilirsiniz. Ancak kabuksuz bir kuruyemişi en fazla 4 ay kadar saklayabilirsiniz.

8. Kuru Üzüm

Kuru üzümleri ortalama olarak bir yıl boyunca dolabınızda tutabilirsiniz. Daha uzun süre muhafaza için dondurucuyu kullanabilirsiniz. Böylece, kuru üzümleri süresiz olarak evinizde depolamış olursunuz.

9. Parmesan Peyniri

Parmesan peynirini soğuk tutmak zorunda değilsiniz ve bu leziz peyniri, on ay kadar muhafaza edebilirsiniz. Çoğu kişi parmesan peynirini sade olarak tüketmez, ancak makarna ve sebzelerinize ilave etmek için erzak dolabınızda bulunması iyi fikir olabilir.

10. Soğan

Kuru soğan, şaşırtıcı bir şekilde uzun ömürlüdür. Kuru ve nemsiz bir dolapta, soğanları bir yıl kadar saklayabilirsiniz.

11. Kuru Meyve

Kuru meyveler, vücudumuzu güçlü ve sağlıklı tutmanın en kolay yoludur. Her çeşit kuru meyveyi bir yıla kadar erzak dolabınızda tutabilirsiniz.

12. Ton Balığı

Hem Omega 3 hem de protein kaynağı olan ton balığını raf ömrü sonuna kadar rahatlıkla erzak dolabında saklayabilir makarna, salata veya sandviç hazırlarken kullanabilirsiniz.

13. Zeytin

Kahvaltı sofralarının vazgeçilmez yiyeceklerinden zeytin enerji vermesi ile bilinir. Faydalarını saymak bitiremeyeceğimiz zeytini özellikle sabah kahvaltılarında 7-8 adet tüketmeniz tavsiye edilir. Açtıktan sonra serin bir yerde muhafaza etmek koşulu ile zeytini erzak dolabında uzun bir süre saklayabilirsiniz.

14. Un

Sadece hamur işlerinde değil pek çok yemeğe kıvam vermesi için de kullandığımız un her evin temel malzemelerindendir. Son kullanma tarihi gelene kadar kuru ve serin bir ortamda unu saklayabilirsiniz.

15. Sıvıyağ – Zeytinyağı

Hemen hemen her yemekte ve salatalarda kullandığımız doymamış yağlar uzun bir süre erzak dolaplarında kalabilir. Açıldığında da yine burada muhafaza edebileceğiniz sıvı yağları rahatlıkla stok yapabilirsiniz.

Erzak dolabınız için ihtiyacınız olan gıda ürünlerini CarrefourSAmarketlerinde veya https://www.carrefoursa.com/tr adresinde bulabilirsiniz.