Havalar soğuduğunda ya da yağışlar başladığında çocuklarımızı dışarı çıkarmak istemeyebiliriz. Ama tüm gün evde olmaktan sıkılmalarını da istemeyiz. Böyle günlerde çocuklarımızın sıkılmaması için evde yapabileceğimiz aktivitelere gelin birlikte bakalım…

1. Birlikte yemek hazırlayın

Evde Sıkılan Çocuğunuzla Yapabileceğiniz Aktiviteler (5)

Çocuğunuzla birlikte onun seveceği bir yemeği hazırlayın. Bu sürede onu oyalayabilirsiniz ve sonrasında sevdiği yiyecekle de ödüllendirmiş olursunuz. Mesela balık yaş pasta gibi onun seveceği eğlenceli ve meyveli bir pasta yapabilirsiniz. Pasta yapım süresinde ondan sütü dökmek, pastaya krem şantiden göz yapmak gibi kolay görevler vererek yiyeceği pastada kendi emeğinin olduğunu hissettirebilirsiniz.

2. Patates baskısı yapın

Evde Sıkılan Çocuğunuzla Yapabileceğiniz Aktiviteler (2)

Çocukken okullarda birçoğumuzun yaptığı patates baskılarını unutmadınız değil mi? Şekilli kek kalıplarından yardım alarak patatese şekil verebilir sonra çıkardığınız şekilleri renk renk boyayıp bir resim kağıdına baskı yapabilirsiniz. Hatta çocuğunuzun yaratıcılığına katkı sağlaması açısından daha sonra bu kağıttaki patates baskılarına sulu boya ve fırça ile eklemeler yapmasını, kendi yorumuyla resmi tamamlamasını isteyebilirsiniz.

3. Egzersiz yapın

Evde Sıkılan Çocuğunuzla Yapabileceğiniz Aktiviteler (3)

“Daha çok erken!” demeyin. Günümüzde Sağlık Bakanlığı onaylı 3-6 yaş aktiviteleri bile mevcut. Çağın problemleri arasında yer alan obezitenin daha yolun başındayken önüne geçmek ve çocuğun sağlıklı gelişimine katkıda bulunmak için bu egzersizler büyük önem taşır. Çocuğunuza “egzersiz yap” diyerek ona bu hareketleri yaptıramazsınız belki ama evde olduğunuz ve sıkıldığı böyle günlerde sizinle egzersiz yapmaya bayılacaktır. Hem birlikte geçirilen zamanın size de faydası çok. Önemli olan çocuğunuzun yaşına göre hangi hareketleri yapabileceğini öğrenmeniz ve onu fazla zorlamamanızdır.

4. Sokak hayvanları için barınak yapın

Evde Sıkılan Çocuğunuzla Yapabileceğiniz Aktiviteler (1)

Yağışlı ve soğuk havalar dışarıda yaşayan hayvanları düşünmek için uygun zamanlardır. Evde kalıp dışarı çıkamadığınızda çocuğunuzla birlikte o sırada dışarıda yaşayan hayvanlar için su geçirmez barınaklar yapabilirsiniz. Evde strafor gibi malzemeleriniz tabii ki bulunmayabilir. Ama yine de bir kutunun çevresini sıkıca bantlayarak ve çevresine sağlam büyük bir poşet geçirerek bir süreliğine de olsa onları soğuktan kurtarabilirsiniz. Bunu yaparken çocuğunuzdan kutunun çevresini bantlamasını, uygun boyda poşet seçmesini isteyebilirsiniz. onu bu sürece dahil ederek hem hayvan sevgisini aşılar hem de başkaları için faydalı olma hissini çocuğunuza yaşatırsınız.

5. Yap-boz yapın

Evde Sıkılan Çocuğunuzla Yapabileceğiniz Aktiviteler (4)

Yaş gruplarına göre ayrılan yapboz (puzzle) oyunlarının çocuğunuzun yaşına uygun olanlarından birkaç tane alıp bir kenara koyun. Böyle günlerde ortaya çıkarmak çocuğunuzla hem eğlenceli zaman geçirmenizi hem de çocuğunuzun beyin sağlığına katkı yapmanızı sağlar.