Yağ Oranını Artırmadan Kilo Almanın Yöntemleri

Kilo vermek kadar kilo almak da zorlayıcı bir süreçtir. Fakat bazı püf noktalar sayesinde siz de istediğiniz kiloya erişebilirsiniz! Vücudunuzdaki yağ oranını artırmadan sağlıklı bir şekilde kilo almak istiyorsanız bu yazımızdaki bilgiler tam size göre…

Sağlıklı kilo almak ancak doğru beslenmek ve kas hacmini artırmayla gerçekleşebilir. Kas, hayatımız boyunca yeterli oranda sahip olmamız gereken değerli bir dokudur. Erkekler, kadınlar, çocuklar, gençler veya yaşlılar sağlam bir kas kitlesi oluşturmaya ve bunu korumaya çalışmalılar.

Peki, yağ oranını artırmadan yalnızca kas oranını artırarak kilo almak için neler yapılmalı? Gelin, faydalı olabilecek bu bilgileri beraber inceleyelim.

Nasıl Sağlıklı Kilo Alınır?

Kasın yağdan daha ağır olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü bu fizik kanunlarına aykırı. Yağ daha ağır olmasına rağmen daha az yer kaplar. Kas ise daha hafif ve yoğundur, vücutta daha fazla hacim kaplar. Vücudunuzun işleyebileceği ve vücut kütlesine dönüştürebileceği çok fazla yiyecek var. Ve buna rağmen haftada birkaç kilo kas kazanmak çoğumuz için gerçekçi değil.

Kilo vermeye benzer şekilde kilo almak da zaman, tutarlılık ve sabır gerektirir. Ayrıca, artırmak istediğiniz kilo türünü de göz önünde bulundurmalısınız. Muhtemelen yağ veya fazla sıvı almak yerine kas kazanmak istersiniz. Ne kadar hızlı kilo alırsanız, vücudunuzun yağ ve su tutma oranı o kadar fazla olur. Bu yüzden amacınız, kas kütlenizi artırmak olmalıdır.

Sağlıklı bir şekilde kilo almak için neler yapılmalı? gelin hep birlikte bir göz atalım…

Daha Fazla Kalori Alın

Kalori içeriği yüksek olan besinlerin bol miktarda tüketimi ile kolaylıkla kilo alınabileceği düşünülse de sağlıklı bir şekilde kilo almak için doğru bir beslenme planının oluşturulması gerekmektedir. Sağlıksız bir beslenme planı ile alınan kilolar büyük oranda yağdan oluşacaktır. Bu durumda sağlığınıza faydadan çok zarar verecektir. Kilo almak isteyenler öncelikle günlük protein ihtiyacının tam olarak karşıladığından emin olmalıdır. Yeterli miktarda protein alımı yağ kütlesi ile birlikte kas kütlesinin de artırılması açısından çok önemlidir. Doğru beslenme ile birlikte düzenli bir egzersiz programı belirlenerek buna uyum sağlanması da kas kütlesinin desteklenmesi açısından oldukça faydalıdır.

Günlük tükettiğiniz besinlerde karbonhidrat ve protein dengesini sağlanmalı, sağlıksız ve aşırı yemek yememelisiniz.

Ara öğünlerde kuru meyveler, tahin, pekmez, kuruyemiş gibi besinler tüketilmesi hem enerji hem de sağlıklı atıştırma için önemlidir. Öğün sayısı arttırılmalı, ana öğünler arasına zengin içerikli ara öğünler eklenmelidir.

Protein Alımınızı Artırın

Günlük kalori alımınızı artırmak, kilo almanın anahtarıdır. Fakat yediğiniz protein miktarı da kas geliştirme çabalarınız için çok önemlidir. Protein, tüm vücudunuzun ve özellikle de yağsız kütlenizin yapı taşıdır. Protein alımınızı artırmak ise kas kütlesini artırmak için gereklidir. Bu besin maddesi o kadar önemlidir ki, vücudunuz proteini yakıt olarak kullanmak yerine hücrelerinizi, hormonlarınızı, enzimlerinizi oluşturmak ve korumak için kullanır.

Egzersiz Yapın

Sağlıklı kilo almak için mutlaka egzersiz yapmalısınız. Ayrıca spor yapmadan önce yemek yemezseniz, vücudunuzdaki depolanmış enerji kaynaklarını kullanmış olursunuz. Bu nedenle, spor öncesinde sağlıklı yiyecekler tüketmelisiniz. Öğün atlamak da kalori alımınızı gün boyunca yeterli tutmak için kaçırılmış bir fırsattır. Vücudunuzu daha fazla depolanmış enerji kullanmaya zorlamamak için yeterince yemek yediğinizden emin olmalısınız.

Tutarlı olun

Tutarlı olmadan ilerleme, büyüme veya değişim beklemek yanlış olur. Sonuçları sadece bir veya iki haftada elde etmeniz zor. Yağ oranını artırmadan, yalnızca kas kütlesini çoğaltarak kilo almak için sabırlı ve tutarlı olmalısınız. Siz yalnızca planınızı oluşturun, düzenli spor yapın ve sağlıklı beslenmeye devam edin. Sonrasında gerisi zaten kendiliğinden gelecektir.

Sağlıklı mutfağınızda olması gereken doğru besinler CarrefourSA marketlerinde…