Levrek Balığının Faydaları ve Özellikleri Nelerdir?

Taze levrek balığının mevsimi Şubat ayı ile başlar Mayıs ayına kadar sürer. Beyaz etli ve çok lezzetli bir balık olan levrek; protein, kalsiyum, potasyum, A vitamini, sodyum gibi mineral ve vitaminler bakımından zengindir.

Vücuda sağladığı faydaların oldukça fazla olması ve lezzeti nedeniyle hem yetişkinlerin hem de çocukların sık tüketmesi gereken besinler arasında yer alan balığın birçok çeşidi var. Bunlardan biri de levrek. Levrek mevsiminde tüketildiğinde lezzetine doyamadığımız bir balık olarak sofralarımızda yerini alır.

Levrek balığının hem mineral hem de vitamin açısından zengin bir içeriği sahip olması bu balığı tüketmeyi tercih etmemizin nedenlerinden biri olduğu söyleyebiliriz. Vücudun ihtiyaç duyduğu Omega 3 ve Omega 6 yağ asitlerini levrek yiyerek sağlamak mümkün. Çinko iyot, selenyum, magnezyum, kalsiyum ve potasyum, demir bünyesinde barındıran levrekte kalsiyum ve bolca fosfor da bulunuyor. A, D, E ve B1, B2, B3, B5, B6, B12 vitaminlerinin de kaynağı olarak levreğin özellikle kış hastalıklarından korunabilmek adına bolca tüketilmesi önem taşıyor.

Sindirimi oldukça kolay olan levreğin birçok faydası var. Kış hastalıklarından korumasının yanı sıra kalp ve damar hastalıklarından göz sağlığına faydası nedeniyle levrek gözde besinler arasındaki yerini kimseye kaptırmayan bir balık türü.

Gelelim levreğin diğer özelliklerine. 50-60 cm civarında büyüklüğe sahip olan ve derisi iri pullarla örtülü olan levrek balıkları, yavru iken sürü halinde yaşasalar da, yetişkin olduklarından yalnızlığı daha çok severler. Benekli ve bayağı iki tipte görülebilen levreğin eti beyaz renkte olup yağsızdır. Küçük balıkları yiyerek ya da yengeç, karides ve kurtçuklarla beslenen levrek et seven ve yırtıcı olan bir balık türüdür. Marmara, Akdeniz ve Karadeniz denizlerimizde bulunan levreğin en lezzetli zamanı ne zamandır diye soracak olursanız; Levrek mevsimi Şubat, Mart, Nisan, Mayıs ayı sonuna kadar diyebiliriz.

Peki, Levrek nasıl pişir?

Aslında pişirme şeklini seçmek herkesin kendi damak zevkine göre değişkenlik göstermekte. Levrek fırında pişirilebileceği gibi, arzuya bağlı olarak tavada ya da ızgarada da pişirilebilir. Bolca protein içeren levreğin besin değerinin düşmesi istenmiyorsa, tavada pişirmek yerine levrek buğulama şeklinde yapılmasının tercih edilmesinde fayda var. Soğan, zeytinyağı, elma sirkesi, limon suyu ve hardal gibi malzemelerle levreği marine ederek hazırlamak da mümkün. Kiremitte pişirilmiş levreğin tadı da bir ayrı lezzetli olur, bizden söylemesi…

Mevsimin en taze balıkları ya denizde ya CarrefourSA balık reyonlarında…