Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Hangi Mevsimde Hangi Meyveleri Yemelisiniz?

Beslenme düzenimizin olmazsa olmazı meyveler, bizlere lezzet sunmakla kalmaz, sağlıklı bir yaşam sürmemiz konusunda da en büyük destekçilerimizden olur. Yeterince meyve tükettiğimizde fiziksel sağlığımız iyileştiği gibi cildimiz ve saçlarımız da beslenip, güzelleşir. Peki, hangi mevsimde hangi meyveleri tüketmeliyiz? Gelin hep birlikte inceleyelim…

Mevsim meyveleri, değişen hava koşullarına uyum sağlamamıza yardım eden vitamin, mineral ve antioksidanlar bakımından zengindir. Beslenme planımızı mevsimlere göre ayarladığımızda, taze ve organik yiyeceklerin vücudumuza katkı sağlamasına izin vermiş oluruz.

Kış Meyveleri

Kış aylarına özgü taze meyveler, soğuk algınlığı, nezle ve grip gibi hastalıklara yakalanmamızı önler, ihtiyacımız olan enerjiyi almamızı sağlar. Peki kışın tüketmemiz gereken meyve çeşitleri hangileri?

 • Portakal

C vitamini deposu olmasıyla bilinen portakal, kış mevsimiyle özdeşleşen meyveler arasındadır. Portakalı her yaştan insan severek tüketir. Cilt sağlığımızı koruyan, bağışıklık sistemimizi güçlü kılan portakal sağlığımız açısından pek çok konuda faydalı olan bir meyve.

 • Mandalina

Soğuk havalarda en iyi vitamin kaynaklarından biri olan mandalina, muhteşem tadı ve besleyiciliği ile bizleri büyüler. Kışın sıvı alımının düşmesiyle birlikte, düzenli mandalina tüketimi vücudumuza sıvı desteği sağlayabilir.

 • Greyfurt

Biraz ekşi tadıyla bizi kendisine hayran bırakan greyfurt, kış aylarının vazgeçilmez meyveleri arasında yerini alıyor. Kış hastalıklarına karşı etkin koruma sağlayan, hastalandığımız zaman hızlı ve kolay şekilde iyileşmemize yardım eden greyfurt, iyi bir C vitamini takviyesi sağlayarak, bağışıklık sistemimizin güçlenmesine yardımcı olur.

 • Muz

Potasyum ve protein kaynağı olarak bilinen muz, özellikle çocuklar tarafından çok sevilen bir meyve. Kışın daha taze ve organik olan muz, saçlarımız, cildimiz, kemik ve kas sağlığımız konusunda inanılmaz fayda sağlar.

 • Limon

Yüksek oranda C vitamini içeren limon, bağışıklık sisteminin güçlü olması açısından oldukça etkilidir. Dört mevsim bulunabilen limonu özellikle kış mevsiminde bol bol tüketerek, vücut direncinizi artırabilirsiniz.

İlkbahar Meyveleri

İlkbaharın gelişiyle birlikte, meyve seçeneklerimiz de artmaya başlar ve daha renkli meyve çeşitleriyle buluşma vaktidir. İlkbaharda yenmesi gereken meyveler;

 • Yeşil Erik

Çoğumuzun sevdiği meyvelerden yeşil erik, en taze ve en doğal olarak ilkbaharda karşımıza çıkar ve yaz aylarının başlangıcına kadar bizlere eşlik eder.

 • Çilek

Çilek yemeye hayır diyecek var mı?. Dondurma, soğuk ve sıcak içecekler, meyve salataları, sütlü tatlılar ya da ara öğünler çilekle daha bir lezzetli olur. İlkbaharda tükettiğimiz çilek hem daha taze hem de daha sağlıklıdır.

 • Malta Eriği

Yenidünya olarak da tanıdığımız malta eriği, sıra dışı tadıyla bizleri kendisine hayran bırakabilir. Bol lifli ve vitamin yüklü yapısı ile malta eriği, ilkbaharın en özel meyvelerinden biri.

 • Çağla Badem

Ömrü çok uzun olmayan çağla badem, ekşi tatları sevenlerin favori meyveleri arasındadır. Çağla badem, E vitamini desteği ile cilt sağlığımızı destekler.

Yaz Meyveleri

Sıcaklık artışı, terleme ve dehidrasyon yaz aylarıyla birlikte gelir. Sıcaklık arttığı zamanlarda sağlığımıza biraz daha dikkat etmemiz gerekir. Aksi halde ciddi problemler ile karşı karşıya kalabiliriz. Bu dönemde dehidrasyonu ve cilt hastalıklarını önlemek, vitamin alımını artırmak için tüketmemiz gereken yaz meyveleri arasında;

 • Karpuz

Yaz aylarında hepimizin çok sevdiği bir meyve olan karpuz, yaklaşık %92 oranında sudan oluşur. Yazın vücudumuz daha çok sıvıya ihtiyaç duyduğundan, yeterince karpuz tüketmeye dikkat etmeliyiz. Karpuz ayrıca A vitamini, B6 vitamini, C vitamini, amino asitler, lif, kalsiyum ve demir bakımından da zengin bir meyve.

 • Kırmızı Erik

Bu leziz meyve, besin maddeleri bakımından inanılmaz yoğundur. Sindirim sistemi rahatsızlıklarını ortadan kaldırma konusunda başarılı olan kırmızı erik, antioksidan bakımından oldukça zengindir.

 • Kavun

En besleyici meyvelerden kavun, yaz mevsiminde öğünlerimize eşlik eder. Yapısında bulunan yüksek su miktarı, kavunun sıcak havalarda bizlere ne kadar fayda sağladığının kanıtı diyebiliriz. Bu tatlı meyve, vücudumuza sıvı desteği sağlarken, artan yorgunluğumuzu alır, bizi ferahlatır ve tok tutar.

 • Kiraz

En sevilen yaz meyvelerinden kiraz hem besleyici hem de lezzetli olmasıyla öne çıkıyor. Sıcak havalarda vücudumuzun en iyi şekilde çalışması için ihtiyaç duyduğu C vitamini, lif ve diğer tüm besin maddeleri, kirazda bolca mevcut.

 • Şeftali

Çekirdeğinde bile lezzet barındıran şeftali, yaz mevsiminin en tatlı meyvelerinden biri. Yaz aylarında kilo problemi yaşamamak için şeftali tüketebilir, güvenli bir şekilde tatlı krizini bastırabiliriz!

Sonbahar Meyveleri

Yaz ayları sona erdikten sonra bazı meyvelere elveda der, yenilerine merhaba deriz. Sonbahar boyunca tüketilmesi gereken meyve çeşitleri:

 • Ayva

En taze halini sonbahar aylarında bulabileceğimiz ayva, hemen her konuda sağlığımız üzerinde etkilidir. Düzenli ayva tüketimiyle daha güçlü ve parlak saçlara, sağlıklı bir cilde sahip olabiliriz.

 • Elma

Aslında her mevsim kolayca bulabileceğimiz elma, sonbaharda daha bir taze ve doğal olarak karşımıza çıkar. Elmanın, şahane tadına ek olarak cildimizi en iyi şekilde beslemek ve özellikle kilo kontrolü için metabolizma hızını artırmak için elma vazgeçilmez meyveler arasında yer alıyor.

 • Armut

Akne ve sivilce lekelerini yok edebilen, cildimizin parlamasına yardımcı olan armut, sonbaharın eşsiz meyvelerinden biri. Lifli bir yapıya sahip olmasından dolayı, armudun sindirim sistemimiz üzerinde de etkisi oldukça büyüktür. Sonbaharda armut tüketerek bağışıklık sistemimizi güçlü tutabilir, kış mevsimine sağlıklı bir giriş yapabiliriz.

Vücut direncimizi artırmak, bağışıklık sistemimizi güçlü kılmak ve sağlıklı beslenme düzenine ayak uydurmak için doğanın bizlere armağanı olan meyveleri mevsiminde tüketmeye özen gösterin. Unutmayın tazesi her zaman ya dalında ya CarrefourSA marketlerinde…