Stresi Azaltıp, Mutlu Olmaya Yardımcı Olan Yiyecekler

Keyfinizin kaçtığı, modunuzun düşük olduğu zamanlarda siz de mutluluğu yiyeceklerde arayanlardansanız sizi mutlu etmeye yardımcı olacak yiyecekler bu yazımızda…

Mutluluğunuz sizin ellerinizde! Çünkü mutluluğunuz mutfağınız olabilir. Evet, tüketilen yiyecekler ve mutluluk arasında güçlü bir bağlantı var. Aslında, sevdiğiniz bazı sağlıksız yiyeceklerin hoş tatları konumuzla ilgili değil. Sağlıksız gıdaların obeziteye, sindirim ve kalp sorunlarına yol açtığını hepimiz biliyoruz. Bahsettiğimiz; mutluluk hormonunu harekete geçiren, hafif mi hafif, besleyici ve sağlıklı yiyecekler… Bu mucizevi yiyecekler sayesinde stresi yaşamınızdan uzak tutabilir, mutluluğun tadına varabilirsiniz!

Gün içinde sizi mutlu edecek yiyecekler arıyorsanız, mutluluk seviyenizi zirveye taşıyacak yiyeceklerle tanışmaya hazırsanız aşağıdaki yiyecekler tam size göre!

Bitter Çikolata

Mutluluk söz konusuysa, bitter çikolatadan mutlaka bahsetmeliyiz. Bitter çikolatanın sağlığa birçok açıdan faydası var. Bunlardan biri de hüzünlü ruh halini ortadan kaldırıp, mutluluk hormonunu tetiklemesidir. Hatta bitter çikolatanın kokusu bile hormonları harekete geçirebilir.

Ceviz

Ceviz zengin bir magnezyum kaynağıdır ve magnezyum, ruh sağlığı üzerinde olumlu etkiler bırakan harika bir mineral. Magnezyum yönünden zengin yiyecekler tüketmek stres düzeyini düşürürken ruh halinizin iyileşmesini sağlayabilir. Bu nedenle, beslenme düzeninize cevizi dahil ederek stresi hafifletip, mutluluğunuzu artırabilirsiniz.

Kinoa

Kinoa deyince aklınıza mutluluk gelmeyebilir. Fakat bu özel yiyecekte bulunan flavonoid maddesi, güçlü bir anti-depresan özelliğine sahip. Bu nedenle kinoanın doğal bir sakinleştirici ve yatıştırıcı olduğunu söyleyebiliriz.

Süzme Yoğurt

Düşük kalorisi ve kalsiyum desteği ile süzme yoğurt, sofralarımızın önemli yiyeceklerinden biri. Süzme yoğurdun kalsiyum içermesi, beyine ‘’başla’’ komutu gönderdiğini kanıtlar. Çünkü kalsiyum alımı kaygı, sinirlilik ve depresyon gibi ruh halleriyle savaşır. Normal yoğurttan daha fazla kalsiyum barındıran süzme yoğurt, mutluluk seviyenizi artırabilir.

Kuşkonmaz

Bu sebze, beynin temel ruh halini düzenleyen hormonlarından biri olan serotonin oluşumunu direkt olarak etkiler. Ayrıca kuşkonmaz, depresyon semptomlarını da azaltır. Düzenli kuşkonmaz tüketimi ile siz de mutlu geçen gün sayınızı maksimuma çıkarabilirsiniz.

Bal

Bal, sofra şekerinden farklı olarak iltihabı azaltan, beyni sağlıklı tutan ve depresyonu önleyen yararlı bileşiklerle doludur. Bal ayrıca kan şekeri seviyesini düzenler. Yeterli bal tüketiminin mutluluk hormonunu uyardığını da söylemeliyiz.

Muz

Dopamin ve serotonin gibi iyi hissettiren hormonların salınımını kolaylaştıran muz, B6 vitamini ve potasyum açısından da zengin bir meyve. Muz, kan şekerini dengelediği için daha iyi bir ruh hali kontrolü sunar. Çok düşük kan şekeri seviyelerinin sinirli ruh halini tetiklediğini de hatırlatırız.

Yulaf

Sabahları sizi daha iyi hissettirecek bir yiyecek istiyorsanız, tercihinizi yulaftan yana kullanabilirsiniz. Dilerseniz günün stresini atmak ve rahat bir uyku çekmek için de akşam saatlerinde yulaflı yiyecekler tüketebilirsiniz.

Meyveler

Daha fazla meyve ve sebze yemek, depresyona yakalanma riskinizi düşürürken mutluluk seviyenizi de artırır. Antioksidan bakımından zengin olan meyveler, vücudunuzdaki zararlı bileşiklerin yok olmasına yardım ettiği için ruh halinizi yükseltir.

Sizi mutlu etmeye yardımcı olacak doğru ürünler CarrefourSA marketlerinde…