Vegan Süt Çeşitleri ve Özellikleri

Laktoz intoleransından dolayı süt ürünleri içermeyen bir beslenme düzenini benimsemeyi planlıyorsanız veya zaten vegan beslenme yönetimini tercih ediyorsanız bu bitkisel sütler tam size göre…

Bitkisel sütler, çeşitli kültürlerde yüzyıllardan bu yana tüketilse de son yıllarda daha popüler oldu. Giderek daha fazla tüketici vegan sütleri tercih ediyor. Çevre ve insan sağlığı düşünüldüğü zaman, vegan sütlerin önemi oldukça büyüktür. İçme, yemek pişirme, hamurlu yiyecekler hazırlama gibi pek çok konuda vegan sütleri tercih edebilirsiniz. Peki, vegan süt çeşitleri hangileridir? Tüm detayları hep birlikte inceleyelim.

Aşağıdaki bilgiler sayesinde favori vegan sütünüzü bulacağınızdan emin olabilirsiniz!

Badem Sütü

Badem sütü, en popüler vegan sütlerinden biridir ve inanılmaz derecede çok yönlüdür. Tahıl, kurabiye veya içecek hazırlarken badem sütünü kullanabilirsiniz. Kalsiyum söz konusu olduğunda badem sütü harika bir seçenektir.

Soya Sütü

Belki de en yaygın vegan sütü olan soya sütü, protein bakımından oldukça zengindir. Bir Türk kahvesi fincanı kadar soya sütünde ortalama 7 gram protein bulunur. Soya sütünü mutfağın her alanında gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Hatta kahve kreması yerine soya sütü tercih ederek, muhteşem lezzete sahip kahveler hazırlayabilirsiniz.

Pirinç Sütü

Hafif ve ferahlatıcı pirinç sütü, soya ve fındık sütü sevmeyenler için idealdir. Düşük kaloriye sahip olan bu vegan süt çeşidi, hamurlu yiyeceklerde krema yerine de kullanılabilir. Az yağlı olması ve gluten içermemesinden dolayı kilo almanızı da önleyen pirinç sütü, sindirim sisteminize fayda sağlar.

Kaju Sütü

Tıpkı soya sütü gibi kremsi kıvamdaki kaju sütü, en iyi bitki bazlı süt türlerinden biridir. Yüksek protein kaynağı olan kaju sütünü yiyeceklerde ve içeceklerde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Hatta tuzlu tariflerde bile kaju sütü tercih edebilir, lezzet dolu yiyecekler ortaya çıkarabilirsiniz.

Hindistan Cevizi Sütü

Faydalı içerikler bakımından zengin olan Hindistan cevizi sütü, mutfakta harikalar yaratmanızı sağlayan en önemli bitkisel sütlerden biridir. Kremsi bir yapıya sahip olan Hindistan cevizi sütü, tatlılarla ve soslarla uyumlu bir tada sahiptir. Özellikle vegan dondurma hazırlamak isteyenlerin bir numaralı tercihi olan Hindistan cevizi sütü, aklınıza gelebilecek her türlü tarifte kullanılabilir. Dilerseniz Hindistan cevizi sütünü sade olarak da tüketebilirsiniz.

Kenevir Sütü

Yoğun kıvamı ve kalsiyum yüklü yapısı ile kenevir sütü birçok yemekte, smootie’lerde harika bir lezzete dönüşür. Tatlılarda da sıklıkla kullanılan kenevir sütü, besin değerleri bakımından inanılmaz yüksek bir vegan süt türüdür.

Yulaf Sütü

Protein açısından zengin bir vegan süt olan yulaf sütü, bir fincanda yaklaşık beş gram proteine sahiptir. Yapısında lif bulunmasından dolayı, sindirim sistemini güçlü tutar. Bununla birlikte yulaf sütü, uzun saatler boyunca tok kalmanızı sağlar. Yulaf sütünün tadı tatlıdır. Bu nedenle kek ve kurabiye gibi hamurlu yiyeceklerde daha fazla tercih edilir.

Fındık Sütü

Fındık sütünün birden çok çeşidi bulunur. En çok çikolatalısı ve sade olanı tercih edilir. Güçlü bir tada sahip olan fındık sütünü, kahvelerinizde ve tatlılarınızda gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Bezelye Sütü

Bezelye sütü, vegan sütler arasında besleyicilik özelliği en yüksek olan sütlerden biridir. Mükemmel bir protein, kalsiyum ve omega-3 kaynağı olan bezelye sütünü her türlü tatlı, içecek ve yemekte kullanabilirsiniz. Kalorisi düşük olan bezelye sütü, kilo almanızın da önüne geçebilir.

Damak tadınıza uygun vegan süt çeşitlerini CarrefourSA marketlerinde bulabilirsiniz.