Yazın Saç Bakımı İçin Tavsiyeler

Yaz mevsiminde de pürüzsüz, güçlü ve sağlıklı saçlara sahip olmak için yapmamız gerekenlere gelin hep birlikte göz atalım.

Yaz aylarında sıcak havanın tadını çıkarmak için dışarıda daha fazla vakit geçiririz. Bir de üzerine deniz ve havuz suyunun etkisi eklenince saçlarımız daha çok kuruyarak nemsiz kalır ve zarar görebilir. İşte bu yüzden yazın saç bakımı konusunda biraz daha dikkatli olmalıyız.

Doğal Yağlardan Faydalanın

Hindistan cevizi yağı, badem yağı, zeytinyağı ve avokado yağı gibi doğal yağlar sayesinde, saçlarınızı daha sağlıklı bir hale dönüştürebilir, saç bakımını derinlemesine yapabilirsiniz. Saçlarınızı her zamanki gibi şampuanlayın, daha sonra saç uçlarınıza tercih ettiğiniz bir bitki bazlı yağlardan ihtiyacınıza uygun olanı uygulayın. Bir süre bekleyip, saçlarınızı durulayın. Bitkisel yağlar, saçlarınızın pürüzsüz, güçlü ve nemli kalmasına yardımcı olacaktır.

Saçlarınızı Sıklıkla Yıkamayın

Sık yıkama, saç derinizi doğal yağlardan ayırır. Bu da ek yağ üretimini teşvik eder ve saçlarınızı yıkama ihtiyacınız artar. Deniz veya havuz etkinliğinden sonra saçlarınızı yalnızca durulamayı tercih ederek, yıpranmanın önüne geçebilirsiniz. Bununla birlikte kuru şampuan kullanarak saçlarınızın temiz kalmasını destekleyebilirsiniz. Doğal maddeler barındıran kuru şampuan, saçlarınızın aşırı yağlanmasını önler ve saç derisini besler.

Aşırı Isı Kullanımından Kaçının

Sıcak havalarda saçlarınızı mümkün olduğunca daha az kurutun. Zaten yaz mevsiminde saçlarınız ekstra ısıya maruz kaldığı için, saç kurutma makinesi ya da saç şekillendirici araçlarla saçınıza daha fazla zarar verebilirsiniz. Bu nedenle, saçlarınızı kurutmanız gerekiyorsa da düşük ısıda kurutma yapmanız saç sağlığınızı koruyacaktır. Aynı zamanda, mümkün olduğunca saç düzleştirici araçlardan kaçınmanız, saçlarınızın sağlıklı kalmasını destekleyecektir.

UV Korumalı Şampuanlar Kullanın

UV koruması içeren şampuanlar, özellikle yaz aylarında saçlarınızı güneşin zararlı ışınlarından koruyabilir. Böylece sıcak havalarda saç kırılmasını ve incelmesini engellemiş olursunuz. Bir başka alternatif ise saçlar için özel olarak geliştirilen güneş koruyucu sprey kullanmaktır.

Saçlarınızı Nemlendirin

Sıcak yaz aylarında daha çok su ihtiyacımız oluyor. Aynı şekilde yazın, saçlarımız da daha fazla nemlenmeye ihtiyaç duyar. Bunun için kullandığınız saç bakım ürünleri, şampuan, saç kreminin kaliteli olması, saçlarınızın yeterince nemlenmesi açısından önemlidir. Ayrıca, saçlarınıza nem desteği sağlamak amacıyla saç bakım yağı veya saç serumu kullanabilirsiniz. İlave bakım yöntemi olarak saç maskelerini deneyebilirsiniz. Saçlarınız ne kadar nemliyse sağlıklı kalması da o kadar kolaylaşır.

Saç Derinize İyi Bakın

Sıcaklık değişiklikleri, stres ve hatta tükettiğimiz yiyecekler bile saç derimizin sağlığını etkiler. Saç deriniz güneşe maruz kaldıkça kuruma eğilimindedir. Artan kuruluk ise saç derisini tahriş edebileceği gibi kepek oluşumuna da neden olabilir. Bu yüzden kepek önleyici şampuan kullanarak saç derinizi koruyabilirsiniz. Bununla birlikte saç derisini nemlendirecek özel maskeler sayesinde de saçlarınızın güçlü kalmasına yardımcı olabilirsiniz.

Şapka Kullanın

Özellikle güneşin altındayken mümkün olduğu sürece şapka kullanmak, UV ışınlarından saçlarınızın zarar görmesini önlediği gibi siz de ani güneş çarpmalarına karşı koruyacakrtır. Şapka kullanmak sadece UV ışınlarından saçlarınızı korumakla kalmaz, aynı zamanda saç derinizin nemli kalmasını da destekler. Şapka, özellikle saçlarınız dolaşmaya eğilimli ise rüzgarın neden olduğu hasarı azaltır ve boyalı saçları da en iyi şekilde korur.

Saçlarınızı Sıkı Bir Şekilde Toplamayın

Dağınık saç stilleri ile saçlarınızı kontrol altında tutabilir ve güneşten zarar görmeyi engelleyebilirsiniz. Sıkı saç modelleri yaz mevsiminde saçlarınızı deforme edebilir. Saçlarınız kuru bir yapıya sahipse, yaz aylarında yıpranması daha kolaydır. Bu nedenle gevşek saç modellerini tercih ederek, saçlarınızın yıpranmasının önüne geçebilirsiniz.

Saç bakımında ihtiyaç duyduğunuz saç bakım ürünlerini, avokado yağı, hindistan cevizi yağı, badem yağı, argan yağı gibi doğal yağları ve saç tipinize uygun şampuanları CarrefourSA hiper marketlerinde bulabilirsiniz.